Často kladené otázky a ich odpovede:
1. Čo je fotovoltika ?
Fotovoltika (FV) je metóda priamej premeny slnečného žiarenia na elektrinu (jednosmerný prúd) s využitím fotoelektrického javu na veľkoplošných polovodičových fotodiodách. Jednotlivé diódy sa nazývajú fotovoltické články a sú zvyčajne spájané do väčších celkov - fotovoltických panelov. Energiu získanú z týchto panelov nám následne DC/AC menič upraví pre našu potrebu a primieša do rozvodnej siete našej budovy.
Fotovoltické systémy sa často používajú na výrobu elektrickej energie v odľahlých oblastiach bez prístupu k elektrickej sieti a tiež na výrobu elektrickej energie pre súkromné domy a podniky. Vzhľadom na aktuálnu situáciu s cenami energií sa fotovoltika čoraz častejšie dostáva do popredia ako lacnejšia a stabilnejšia alternatíva zdroja energie.
2. Aké sú výhody využitia solárnej energie?
Neobmedzený zdroj, ktorý môže byť využívaný po celý rok za predpokladu, že "svieti slnko".
Čistá a ekologická energia, ktorá neprodukuje žiadne emisie skleníkových plynov a nepoškodzuje životné prostredie.
Dostupnosť, slnečná energia je dostupná takmer všade na svete.
Nezávislosť, niektoré systémy umožňujú aj prevádzku po výpadku elektriny alebo bez rozvodnej siete.
Po inštalácii nevyžadujú žiadne ďalšie prevádzkové náklady a dodatočné investície.
Flexibilita, solárne panely môžu byť inštalované na rôznych miestach, na strechy alebo steny budou, na zem alebo plot, a môžu byť tiež kombinované s inými zdrojmi energie.
Prispieva k znižovaniu závislosti od fosílnych palív ako je ropa, plyn a uhlie, čo môže prispievať k znižovaniu emisií skleníkových plynov a k ochrane životného prostredia.
Cenová dostupnosť, cena solárnych panelov sa v posledných rokoch značne znížila, čo znamená, že inštalácia solárnej elektrárne je dostupná pre viac ľudí.
3. Akú výkonnú fotovoltickú elektráreň potrebuje priemerná domácnosť ?
Výkon solárnych panelov pre domácnosti sa líši v závislosti od veľkosti systému, účinnosti panelov a klimatických podmienok v oblasti. Priemerná domácnosť potrebuje približne 5000 kWh elektrickej energie za rok, čo zodpovedá približne 14 kWh za deň.
Aby sa sme túto potrebu uspokojili, mali by sa inštalovať solárne panely s celkovým výkonom asi 5 kWp (kilowatt peak). Tieto panely by mali byť schopné vyprodukovať približne 4 500 až 6 000 kWh za rok, v závislosti od klimatických podmienok v oblasti.
Je dôležité si uvedomiť, že výkon solárnych panelov klesá s vekom a môže byť ovplyvnený znečistením a škrabancami. Taktiež výkon solárnej elektrárne bude závisieť aj od účinnosti panelov, orientácie a sklonu panelov, klimatických podmienok a prašnosti v oblasti.
4. Aká je ideálna, orientácia, sklon, a veľkosť strechy ?
Optimálna orientácia strechy je na juh, aby sa čo najviac využilo slnečné žiarenie. Sklon strechy by mal byť tiež optimalizovaný pre maximálne využitie slnečného žiarenia, v závislosti od zemepisnej šírky. Optimálny sklon na Slovensku je 30° a použiteľný je 10° až 50° .
V ideálnom prípade by mala byť strecha dostatočne veľká na to, aby sa tam zmestili solárne panely s dostatočným výkonom vhodných na našu inštaláciu. Pre jednoduchý prepočet rátajme že na 1 m² uložíme cca 0,21 kWp inštalovaného výkonu.
V prípade, že strecha nie je dostatočne veľká alebo orientovaná na juh, existujú aj iné možnosti ako napríklad solárne panely na zem, stenu, ploty alebo výroba a montáž konštrukcie na mieru.
5. Produkujú panely energiu aj keď nesvieti slnko?
Solárne panely produkujú najviac elektrickej energie keď svieti slnko. S pribúdajúcou oblačnosťou, prašnosťou a zapadajúcim slnkom výkon panelov postupne klesá. Po západe slnka je produktivita nulová.
Aby sa zabezpečilo, že bude elektrická energia k dispozícii aj v čase, keď solárne panely neprodukujú dostatok energie (pod mrakom, v noci), môžeme použiť rôzne spôsoby ako uskladniť energiu, napríklad do batérií domácej alebo virtuálnej, akumuláciou v bojleri alebo akumulačnej nádrži alebo predajom prebytočnej energie do elektrickej siete.
6. Ak mám fotovoltickú elektráreň budem mať elektriku aj pri výpadku ?
Pri klasickom ongrid systéme nie. Na splnenie tejto požiadavky potrebujeme hybridný systém, akumulátor a menič s funkciu BACKUP/UPS ( idealne Goodwe ) a úpravu vášho domového rozvádzača. Po úprave rozvádzača sa následne pri výpadku oddelí časť domu od rozvodnej siete a systém pracuje ako ostrovný. Na takéto zálohované časti sa neodporúča dávať elektrické kúrenia alebo bojlery alebo iné spotrebiče s výkonom vyšším ako 2kW .
7. Viete mi to spraviť aj s dotáciu ?
Áno, stačí podať žiadosť na zelená domácnostiam alebo žiadosť podáme za vás.
8. Viem ohrievať s fotovoltiku vodu?
Áno, a dokonca sú to najlacnejšie fotovoltické riešenia. Na tieto účely sa používajú buď to špeciálne bojlery so špirálou na FV, alebo obyčajné na 230V AC, ku ktorým sa priraďuje regulátor. Takéto špirály s regulátorom môžu byť aj vo veľkých akumulačných zásobníkoch alebo klasických bojleroch na TUV.
9. Ako budem vedieť koľko menič vyrobil a koľko som ušetril ?
Ku každému meniču vám dáme aplikáciu, ktorá ukazuje aktuálny výkon meniča a spotrebu budovy. Zároveň aj robí štatistiku hodinovú, dennú, týždennú, mesačnú a ročnú. Vďaka tomu máte stále dokonalý prehľad o vašej spotrebe a úsporách. Pre Goodwe je to aplikácia Semsportal, pre Huawei je to Fusionsolar.